A ja napiszę tutaj, bo nie wiem gdzie przenieść!
Proszę Pana Admina o przeniesienie wg uznania.
Zostawić jednak tematu nie mogę!
1. Mały komentarz:
Mam wrażenie, że gdyby to Pani Twardowska była burmistrzem, Pan Albert milczałby jak grób "w temacie" kasy lądującej na prywatnych kontach wysoko postawionych urzędników.
(Swoją drogą większej bzdury nie słyszałam!
A REM: Opłata adiacencka!
I znów Pan Albert mija się z prawdą!!! Albo nie całkim ją pisze!
Opłata adiacencka z podatkiem rolników nie ma nic wspólnego!
Opłaty adiacenckie nie dotyczą nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne.
Odsyłam do Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
Oczywiście jeśli dzielimy pole i "opychamy" działeczki, które na skutek inwestycji gminnych (A WIĘC I ZA MOJE PODATKI!!!) wzrosły na wartości, to trzeba sie z gminą troszkę podzielić. Logiczne.
Jeśli "inna" gmina (można wiedzieć jaka?) na skutek innej kalkulacji ekonomicznej takich opłat nie nalicza, to traci. Swoją drogą - jaki jest procent tej opłaty w Mosinie? (Proszę najpierw sprawdzić i nie pisać znowu bzdur!)
Logiczne jest przecież, że inwestycja gminna za wspólne (także i moje!) pieniądze musi się zwrócić do budżetu gminy (także i pośrednio mojego!).
Bo to przecież Pan Albert sprzedając swoją ziemię, dzięki inwestycji gminnej (a więc i mojej) zarobi więcej!
Ale nie dzięki działalności rolniczej,a dzięki sprzedaży nieruchomości!
Nie jest to wiec podatek rolniczy!
Opłata adiacencka z podatkiem rolników nie ma nic wspólnego!
Opłaty adiacenckie nie dotyczą nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne.
PO RAZ KOLEJNY PROSZĘ NIE MĄCIĆ LUDZIOM W GŁOWACH! Albo najpierw dokładnie zrozumieć o czym Pan pisze!
A dla chętnych wyjaśnienie:
Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej może zostać wydana w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie lub postanowienie o podziale stało się prawomocne, od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej, od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.
W przypadku przeprowadzania procedury scalenia i podziału nieruchomości terminy i sposób wnoszenia opłat adiacenckich ustala wójt, burmistrz, prezydent miasta, w drodze ugody z osobami zobowiązanymi do ich zapłaty, przez podpisanie protokołu uzgodnień. W razie niedojścia do zawarcia ugody o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości.
Obowiązek zapłaty przez właściciela lub użytkownika wieczystego powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna.
Opłata adiacencka, na wniosek właściciela (użytkownika wieczystego), może zostać rozłożona na raty roczne, płatne w okresie do 10 lat. Warunki rozłożenia na raty powinno określić się w decyzji o ustanowieniu opłaty, a należność gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu przez ustanowienie hipoteki.
Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej jest decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej.
Raty podlegają oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
Jeżeli właściciel (użytkownik wieczysty) jest zainteresowany rozłożeniem opłaty adiacenckiej na raty, to stosowny wniosek do właściwego wydziału gminy (zazwyczaj jest to wydział geodezji lub wydział gospodarki nieruchomościami) powinien złożyć już w trakcie wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.
Od wysokości opłaty adiacenckiej można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a w następnej kolejności do sądu.
Opłaty adiacenckie są dochodem gminy. Wiele gmin nie pobiera w ogóle opłat adiacenckich, co wynika z kalkulacji ekonomicznej. Wysokość opłaty adiacenckiej może być niższa niż koszty związane z jej naliczeniem i wyegzekwowaniem.
Rada Ministrów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wysokość opłaty adiacenckiej ma ulec obniżeniu. Maksymalna stawka ma wynosić 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości (zamiast obecnych 50 proc.).
Źródło:
www.gazetapodatnika.pl/artykuly/oplata_adiacencka-a_2735.htm
I już sie na ten temat nie odezwę! Słowo harcerki!